A próbavizsgák célja, hogy a gyerekeket előkészítsék két olyan fontos vizsga, mint az egységes felmérő és az érettségi nehézségeire, körülményeire a leendő eredmények optimalizálásának reményében. Van azonban egy nagyon lényeges eltérés a tényleges vizsgák és a próbavizsgák között: míg előbbiek eredménye az illető egész további életére kihatással lehet, addig utóbbiak jegyei még a naplókba sem kerülnek be.
A program szerint a nyolcadikosok február 18-án román nyelv és irodalomból, 19-én matematikából, 20-án pedig anyanyelvből vizsgáznak. A tizenegyedikesek és a tizenkettedikesek március 3-án román nyelv és irodalomból, 4-én anyanyelvből, 5-én a profiljuknak megfelelő kötelező tartárgyból, 7-én pedig a profiljuknak megfelelő választott tantárgyból kell bizonyítaniuk.
Némi eltérést jelent azonban, hogy amíg a tizenegyedikesek csak matematika és történelem közül „választhatnak", addig a végzősök e két tárgy mellett fizikából, kémiából, biológiából, informatikából, földrajzból, logikából, pszichológiából, közgazdaságtanból, szociológiából vagy akár filozófiából.